Anne karnında bebeğin hareketi ne zaman hissedilir?

Tüm hamile kadınlar için ortak bir soru, bebeğin hareketlerini ne zaman hissedeceğim? Bebeğin hareketleri 8 hafta civarında başlar, ancak hamile kadın bebeğin hareketini 16 ila 20 hafta arasında hissedecektir.

Bebek hareket eder, tekmeler, uyur, uyanır, yutkunur ve idrarını yapar. İlk olarak karnınızın alt kısmında hafif bir hareket hissi hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu his, içinizde kabarcıklar oluşmasına benziyor.

Bebeğin gerçekleştirdiği hareket miktarı bebekten bebeğe ve ayrıca gebelik yaşına göre değişir. Yaklaşık 25. haftada bebek, doğumun yakın olduğu ve boyu nedeniyle bebeğin rahmin içinde “daraldığı” 36. haftaya göre daha fazla hareket etme eğilimindedir. Bazı günlerde hareketlerin fark edilmesi, diğer günlerde hareketlerin fark edilmemesi normaldir.

Bu bebeğin hareket etmediği anlamına gelmez, sadece hareketler anne tarafından hissedilmez. Bebeğin hareketi annenin uykusundan, gürültüsünden, günün saatinden ve aktivitesinden de etkilenir.

Bebek hareket etmezse ne zaman endişelenmeliyim?

Bebeğin sağlığını doğumdan önce değerlendirmenin bir yolu, her gün belirli bir saatte kaç kez hareket ettiğini saymaktır. Bu sayı fetal hareket sayısıdır.

Bebek hareketleri nasıl sayılır?

Bebeğinizin en aktif olduğu günün saatini seçin.

Fetal hareket sayımı yapmadan önce bir şeyler yemek veya içmek isteyebilirsiniz. Yiyecekler bebeği daha aktif hale getirebilir.

Sayımdan önce biraz yürüyüş yaparsanız bebek daha aktif olabilir.

Sigara içmek size ve bebeğinize zararlıdır. Sigara içmek bebeğinizi 90 dakikaya kadar daha az aktif hale getirebilir.

Bir kâğıt ve bir kalem kullanın ve hareketleri not edin.

Sol veya sağ tarafınıza yaslanın. Rahat bir pozisyon alın.

Saatinize bakın ve saymaya başladığınız zamanı not edin.

Bebeğiniz her hareket ettiğinde kâğıda bir işaret koyun.

Bebeğin tüm hareketlerini sayın, tekmeler, yuvarlamalar ve büyük ve küçük hareketler. Bazen bebeğiniz pozisyon değiştirdiğinde karnınızda bir şişkinlik veya çöküntü görebilirsiniz. Bazı kadınlar hareketleri yuvarlama, germe veya itme olarak tanımlar. Hissedilen pozisyondaki her değişiklik bir hareket olarak sayılır.

Bebeğin hareket ettiğini hissetmiyorsanız, ellerinizi nazikçe karnına koyun ve hareketini kontrol edin.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurun:

İki saat içinde 10’dan az hareket gerçekleşirse.

Hareketlerde büyük bir değişiklik fark ediyorsanız.

Bebeğinizin hareket ettiğini en son ne zaman hissettiğinizi ve hareketin yavaş mı yoksa aniden mi değiştiğini doktorunuza bildirin. Doktor, bebeğinizi muayene etmek için oskültasyon veya zaman içinde kalp atış hızı düzeninizi izlemek gibi başka yöntemler kullanabilir.

Anne karnında bebeğin hareketleri ile ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, doktorunuzla konuşun.

    Yorum yapın