Hamilelikte Haftaların Hesaplanması

Bayanlar hamile olduklarını öğrendiği andan itibaren bazı soruları sık sık sormaktadırlar. Çok sık sorulan sorulardan birisi de haç haftalık hamileyim? (hesaplayıcı) sorusudur.

Bayanlar hamile olduklarını öğrendikten itibaren kaç haftalık hamile olduklarını kolaylıkla öğrenebilirler. 

 Hamilelik Haftalarının Belirlenmesi

 Kadınlar gebelik tarihi hesaplamalarında döllenme tarihlerinin baz alındığını sanmaktadır. Fakat bunun aksine Kadın Doğum Uzmanları son adet tarihinin başlangıç günlerini baz alırlar. Döllenme tarihi genellikle son adet tarihinin 15 gün sonrası olmaktadır. Bu nedenle hamilelikte hafta hesaplaması yapılır iken son adet dönemine bakılmaktadır.

 Hamilelik Haftalarının Belirlenmesi
 Hamilelik Haftalarının Belirlenmesi

 Tıbbi anlamda hamilelik takvimi haftalara göre oluşturulmaktadır. Doğumlar ise 38. hafta ile 42. hafta aralığında gerçekleşir. Doğum zamanı ise anne ve bebeğin durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

 Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

 Anne adaylarının en merak ettiği konulardan birisi ne zaman doğum yapacakları ve kaç haftalık hamile olduklarıdır. Gebelikte anne adayları genellikle 38-42 haftaları arasında doğum yaparlar. Gebelik haftalığının hesaplanmasında ise son adet günü hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Hesaplamada şu anki tarihten son görülen adetin ilk günü çıkarılmalıdır. Daha sonra çıkan sonuç yediye bölünmelidir. Bu işlem sonucunda karşınıza çıkan sonuç kaç haftalık hamile olduğunuzu gösterecektir. 

 Bazı durumlarda hamilelik haftaları yanlış hesaplanabilir. Adetlerin düzensiz görülmesi, tüp bebek tedavisi sonrası hamile kalınması, ovülasyon tarihinin gecikmesi ve son adet tarihinin bilinmemesi hamilelerin haftalarında sapmalara neden olmaktadır. Böyle durumlarda Kadın Doğum uzmanlarının ultrason ölçümleri ile hamilelik haftası belirlenebilir. 

    Yorum yapın