Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelik süresince en sık rastlanan şikayetlerden biri bel ağrısıdır. Bu nedenle hamilelikte bel ağrılarına ne iyi gelir? Sorusu sıklıkla soruluyor.

Öncelikli olarak uyku ve beslenme düzenine azami derece dikkat edilmelidir. Bunun dışında bel ağrılarını geçirmek için izlenebilecek birçok yöntem mevcuttur. 

 Çeşitli Egzersizler 

 Son aya kadar hamilelik süresince egzersiz yapılabilir. Günde 10 dakika ile yarım saat aralığında hamileler için özel geliştirilmiş olan pilates aktivitelerine katılmak mümkün. Bu egzersizler bir uzmanın eşliğinde yapılabileceği gibi ev ortamında da rahatlıkla yapılabiliyor. 

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?
Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

 Hamile Masajı 

 Baş ve boyun ağrılarına iyi geldiği bilinen hamile masajı aynı zamanda bel ağrılarını da geçiriyor. Uzman terapistler tarafından haftalık periyotlarda uygulanan bu masaj aynı zamanda stres ve kaygı faktörlerini de azaltıyor. Normal doğum yapacak olan kişiler de hamile masajı yaptırarak çok daha rahat bir doğum gerçekleştirebilir. 

 Fizyoterapi Desteği 

 Bel bölgesinde hissedilen bazı ağrılar akut seviyeye çıkıp kronik hale gelebilir. Böyle durumlarda uzman desteği alınmalıdır. Hamilelere özel geliştirilmiş fizyoterapi seansları sonucunda hem spazmlardan hem de ağrılardan kurtulmak mümkündür. 

 Hamilelikte Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? 

 Bunların dışında günlük olarak yürüyüş yapmak, metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu ise dolaylı olarak bel bölgesinde sıkışan spazmların giderir. Bilgisayar başında çalışan kişiler ise dik bir şekilde oturmalı ve öne fazla eğilmemeli. Hamilelikte ortaya çıkan bel ağrılarının birçoğunun nedeni duruş bozukluklarıdır. 

    Yorum yapın