Kaç Aylık Hamilesiniz?

Gebelik Haftaları ve Aylar

Ortalama hamilelikteki toplam hafta sayısına bakarsanız, dokuz aylık bir hamileliği planlamak kafa karıştırıcı olabilir. Rakamları parçalara ayırdığınızda, hamileliğin dokuz değil 10 ay sürdüğü anlaşılıyor.

Tam süreli bir hamilelikte yaklaşık kırk hafta vardır . Bir ayın tam olarak dört hafta olduğunu varsayarsanız, bu 10 aylık hamilelik demektir. Bu hesaplamadaki sorun, her ayın 28 gün sürdüğünü varsaymasıdır. Ancak takvim aylarımızın çoğu 30 veya 31 gün sürer.

Konuları daha da karıştırmak için, aslında ne zaman hamile kaldığınız meselesi de var. Kesin bir tarih herkes için önemli olmasa da, testlere dayanarak tarihi tahmin edebilirsiniz. Eğer bir var Zamanla pozitif gebelik testi , genellikle dört ile ilgili haftalık hamile.

Gerçek şu ki, tam süreli bir hamilelik dokuz ila 10 ay arasında sürer. Hamilelik aşamanız ve tahmini doğum tarihiniz hakkında netlik sağlamak için , doktorunuz hamileliğinizi aylar yerine haftalar içinde takip edecektir.

Hamilelik Trimesterleri

Hamileliğinizi haftalar veya aylar içinde açıklayabilirsiniz, ancak birçok anne adayı da hamileliğini trimesterde anlatır. Her üç aylık dönem yaklaşık 12-13 hafta sürer. Tam süreli bir hamilelikte üç trimester vardır .

İlk üç aylık dönem

Bu erken üç aylık dönem genellikle 1-13. Haftaları içerir. Bu, kısa bir üç aylık dönem olarak kabul edilir çünkü birçok kadın hamileliğin ilk haftalarında beklediklerini bilmez.

İkinci üç aylık dönem

Orta üç aylık dönem genellikle 14-27. Haftaları içerir. Birçok anne bunu en kolay ve en rahat üç aylık dönem olarak kabul eder.

Üçüncü üç aylık dönem

Son üç aylık döneminiz 28-40. Haftaları içerebilir. Ancak birçok kadın 40. haftadan önce doğuma başlar ve bazıları bir veya iki hafta daha uzun süre hamile kalabilir.

Gebelik Haftalarını Sayma

Doktorunuz , sizin ve bebeğinizin sağlığını daha doğru bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olmak için hamileliğinizi haftalar içinde sayacaktır . Hamilelik haftanız hakkında emin değilseniz, sağlayıcınızdan rehberlik isteyin.

Tahmini hamilelik haftalarınızı aldıktan sonra, bu bilgileri ve hamileliğinizi evde haftalık olarak planlamak için son tarihinizi kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, bebeğinizin doğduğu güne dikkat edin. Ardından, hamileliğinizin mevcut haftasında haftanın o gününü seçin ve ileriye doğru saymaya başlayın.

Örneğin, son tarihiniz Pazartesi ise ve şu anda hamileliğinizin dördüncü haftasındaysanız, takviminizdeki o tarihi “4. hafta” olarak not edin. Ardından, sonraki Pazartesi günü beş hafta boyunca olacağınızı unutmayın. Bundan sonraki pazartesi altı hafta olacaksın. Her Pazartesi, yaklaşık 40. haftaya kadar bir haftalık hamilelik kazanırsınız.

Gebelik Aylarını Sayma

Hamileliğinizi haftalar, aylar ve üç aylık dönemlerde anlamak yeterince kafa karıştırıcı olabilir. Ama aynı zamanda başkalarından gelen birçok hamilelik sorusuyla da karşı karşıya kalacaksınız . Biri sorduğunda: ne kadar uzaktasın? Genellikle aylar içinde cevap vermek en kolay yoldur. Ancak cevap değişebilir.

İlk üç aylık dönemi mi yoksa son üç aylık dönemi mi vurguladığınıza bağlı olarak hamilelik aylarını düzenlemenin farklı yolları vardır. İşte hamilelik aylarının bazı yaygın dökümleri.

Aya Göre Gebelik: İlk Trimesterde Vurgu

Bu aylık döküm, erken gebeliğin çok önemli olduğunu varsaymaktadır. Birçok kadın ilk iki hafta hamile olduğunun farkında olmadığından, birinci ay altı haftaya uzatılır.

1. Ay: 1. Hafta boyunca haftada 6

2. Ay: 7. Hafta boyunca haftada 11

3. ay: Hafta 12 ile haftada 16

4. Ay: Hafta 17 ile haftada 20

Ay 5: Hafta 21 ile 24. haftada

Ay 6: Hafta 25 ile haftada 28

Ay 7: Hafta 29 ile haftada 32

Ay 8: Hafta 33 ile 36 hafta

9. Ay: 37. Hafta +

Aya Göre Gebelik: Üçüncü Trimesterde Vurgu

Bu haftalık hamilelik dökümü, son normal adet döngüsünden itibaren her anı içerir ve bazı kadınların bebeklerini kırk haftadan önce doğurduğu gerçeğini dikkate alır.

1. ay: 1. hafta ile 4. hafta arası

2. Ay: 5. Hafta boyunca haftada 8

3. Ay: 9. Hafta – 12. Hafta

4. ay: 13. hafta ile 16. hafta arası

5. ay: 17. hafta ile 20. hafta arası

6. ay: 21. hafta ile 24. hafta arası

7. Ay: 25. haftadan 28. haftaya kadar

8. ay: 29. haftadan 32. haftaya kadar

9. Ay: 33. Hafta+

İki programdan da görebileceğiniz gibi, haftaları nasıl yorumladığınıza bağlı olarak hangi ayda olduğunuzu tanımlamanın farklı yolları vardır. İnsanlar ne kadar ilerlediğinizi bilmek istediklerinde cevap vermenin doğru ya da yanlış yolu yoktur. Gebelik yaşınıza uygun olduğunu düşündüğünüz hafta veya ayı girmeniz yeterlidir.

    Yorum yapın