Stresli Hayat Hamile Kalmayı Etkiler mi?

Kadınların en çok araştırdığı konulardan birisi de stresli ve sinirli hayat yaşamaları durumunda hamileliğin etkilenip etkilenmediğidir.

Stresli bir hayat sürmek vücut dengesini önemli ölçüde bozmaktadır. Bundan dolayı sinirli ve stresli hayat yaşamak pek çok hastalığı tetiklediği gibi hamile kalmayı da engelleyebilir. Bundan dolayı eğer hamile kalınmak isteniyorsa mutlaka sinir stresten uzak durmak önem teşkil ediyor.

 Sinirli ve Stresli Hayat Doğrudan Hamileliği Etkiler

 Kadınlar kimi zaman sinirli ve stresli bir hayat yaşamaktadırlar. Özellikle sinirli stresli hayat yaşayan kadınlar bu durumu hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak etkilenmektedir. Kadınların en çok araştırdığı konulardan biri olan sinir stres hamile kalmayı etkiler mi? sorusuna kısaca evet demek doğru olacaktır. Stresli bir hayat vücudun kortizon hormonu salgılanmasına sebep olur. Bundan dolayı da kişi bu dönemde hamile kalamayabilir.

Stresli Hayat Hamile Kalmayı Etkiler mi?
Young woman drinking tea during fever

 Hamile Kalmak İçin Stresten Uzak Yaşam Tarzı Benimsenmeli

 Uzmanların yaptığı araştırmaya göre stresli bir yaşam sürmek hamileliği geciktirmekte ve geciktirmektedir. Doğal yollardan hamileliği doğrudan etkileyen stres vücudun ruhsal dengesini de önemli ölçüde bozmaktadır. Özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin stresli bir hayat yaşamaması gerekiyor. Bundan dolayı anne adaylarının hamilelik öncesi ve sonrasında mutlaka stresten uzak durması gerekiyor.

 Bu dönemde uzmanlar tarafından hamile kalmak isteyenlere stresten uzak durmaları açısından yoga yapmaları da önerilmektedir. Yoga stresi azaltmakta ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktadırlar.

    Yorum yapın