Doğum Sancısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelik dönemi yaklaşınca kadınların aklında olan ve biraz da korktuğu bir durum olan doğum sancısı endişesi son derecede normal bir durumdur. Doğum sancısı doğum sırasında yapılması gerekenler ile birlikte büyük ölçüde azalan bir sancıdır.

Doğum sancısı aynı zamanda doğumun başladığını da hissettiren bir sancı olarak bilinmektedir. Doğum sancısı nts anne adaylarını tedirginliğe düşüren bir durum olarak bilinir.

 Doğum Sancısı Nedir?

 Doğum sancısı sırasında kadın rahminde bir takım kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalar bebeğin artık gelişimini tamamladığını ve doğmak üzere olduğunu belirtir. Doğum sancısı bebek dünyaya gelene kadar gerçekleşen bir sancıdır. Doğum sancısı sırasında rahim duvarlarında kasılıp gevşemeler meydana gelir. Bu süre yaklaşık olarak 30 ila 60 saniye arasında değişmektedir.

 Doğum sancısı her kadında aynı düzeyde hissedilmez. Kadınların yapısına ve vücut dengesine bağlı olarak sancı hissiyatı da değişmektedir. Kadınlar hamilelik döneminde bir takım sancılar da hissedebilir. Bu sancı normal doğum sancısı ile karıştırılmamalıdır.

 Doğum Sancısı Nedir?
 Doğum Sancısı Nedir?

 Doğum Sancısının Özellikleri Nelerdir?

 Doğum sancısının görülen bazı tipik özellikleri de bulunmaktadır. Doğum sancısının özellikleri şu şekildedir;

 – Doğum sancısı ritmik olarak görülür. Düzenli bir sancı görülmez.

 – Ansızın ortaya çıkabilir.

 – Doğum sancısı ağrısı gittikçe çoğalmaz veya azalmaz. Bebek dünyaya gelene kadar bu sancı gerçekleşir.

 – Ağrı ile birlikte bir takım sıvılarda salgılanır.

 – İki kasılma birden görülür. Bu iki kasılma arasında ki süre çok uzun değildir. 

Peki siz doğum sancısı konusunda ne düşünüyorsunuz. Yorumlarınızı bekliyoruz. Sizinde merak ettiğiniz konular varsa https://www.hamiletakvimi.com/soru-cevap/ adresinden dilerseniz üye olmadan soru sorabilir, gelen cevapları okuyabilirsiniz.

    Yorum yapın