Gebelikte Cinsiyetin Belli Olduğu Haftalar

Annelerin ve babaların en merak ettikleri sorulardan birisi hamilelikte cinsiyetin ne zaman belli olacağıdır. İnternette en sık araştırılan konulardan birisi de budur.

Annelerin belirli haftalarında bebeklerin cinsiyetleri belirlenebilir. Peki bebek kaç haftalık iken cinsiyet belli olur?

 Bebeklerin Cinsiyetlerin Belirlendiği Haftalar Hangisidir?

 Ebeveynler doğacak olan bebeklerinin cinsiyetlerini merak etmektedir. Bu durumda anne ve babalar bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenecekleri tarihleri merak ederler. Ergen gebelik haftasında bebeklerin cinsiyetlerinin belirlenmesi ultrasonografi cihazının gelişimi ile alakalı bir durumdur. Genellikle gebeliğin 13. ve 16. haftasında cinsiyet görülebilir. 

Hamilelikte Cinsiyetin Belli Olduğu Haftalar
Hamilelikte Cinsiyetin Belli Olduğu Haftalar

 Erkek bebeklerin cinsiyetleri genellikle daha erken belirlenir. Fakat doktorlar genital bölgesindeki kordonun izlenmesinin yanıltıcı bir durumu olabileceğini söylemektedirler. Bu sebeple cinsiyeti kız olan bebekler daha geç belirlenebilir.

 Hamilelikte Cinsiyet Nasıl Öğrenilir?

 Gebelikte 12. haftada bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi çoğu zaman mümkün değildir. Fakat 12. haftadan sonra vajinal ultrason ile tahmini bir cinsiyet belirlenebilir. Gebelikte anneler kesin sonuç alması için 20. hafta beklenmelidir. Anne ve baba adayları gebeliğin 20. haftasından sonra kesin olarak bebeğin cinsiyetini öğrenebilirler. Bunun dışında 16. haftanın sonuna doğruda çoğu zaman bebeklerin cinsiyeti belli olmaktadır. 

 Bebeklerin cinsiyetlerinin öğrenilmesi belirli haftalarda mümkün olabilmektedir. Bunun için yaygın olarak kullanılan yöntemler vajinal veya karın üzerinden yapılan ultrason yöntemidir. Ayrıca cinsiyet belirlemede yüzde yüz kesin sonuç veren yöntem ise amniyon sıvısının incelenmesidir. Bunun dışında kromozom incelenmesi yöntemi de kesin sonuç veren yöntemlerden birisidir. 

    Yorum yapın