Gebelik Döneminde Denize Girmek

Gebelik dönemlerinde anneler pek çok konuda tedirginlik yaşamaktadır. Bu nedenle birçok konuda doktorlarına sorular sormaktadırlar.

Doktorlara sık sık sorulan sorulardan birisi de hamilelikte döneminde denize girmenin zararının olup olmadığıdır. Peki, hamilelikte denize girmek zararlı mı? 

 Hamilelik Döneminde Denize Girilir mi?

 Gebelik döneminde denize girmenin zararlı olup olmadığını pek çok anne adayı doktorlarına sorarlar. Hamilelik döneminde denize girmenin zararlı olduğuna dair bir bilginin bulunmadığını söyleyebiliriz. Hatta bu durum tam tersine hamilelerin denize girmesinin sağlıklı olduğu bilinmektedir. Fakat girilen denizin temiz olduğundan emin olunmalıdır.

 Hamilelikte Denize Girmek

 Hamilelerin denize girmesinin pek çok yararı bulunur. Denize girmek hem anne hem de bebek için faydalı bir durumdur. Fakat Denizlerin temiz olup olmadığından mutlaka emin olunmalıdır. Temiz olmayan bir denizde hamile kişilerin girmesi idrar yolu enfeksiyonlarına, göz iltihaplarına veya cilt mantarı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. 

gebelikte denize girmek
gebelikte denize girmek

 Fakat temiz bir denizde yüzmek hamile bayanlara pek çok yararı bulunur. Özellikle hamilelerin bel ağrılarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Fakat sakin ve çok hızlı hareket etmeden dikkatli yüzülmesi gerekir. Böylece annelerin hem ağrılarının geçmesine hem de streslerinin azalmasına yardımcı olacaktır. 

 Hangi Durumlarda Denize Girmek Tehlikelidir?

 Denizde yüzmek isteyen anne adaylarının bazılarının dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle kanamaların olması, düşük tehlikesinin olması, ağrıların ve krampların olması durumunda gebelerin denize girmesi tehlikeli olabilir. Ayrıca denize girmekte bir sakınca olmayan kişilerinde denizlerde daha sığ yerlerde yüzmesi önerilir. Bunun sebebi hamilelikte olan krampların daha fazla artmasıdır. 

    Yorum yapın