Hamilelikte 3. Hafta (Gebelik)

3 haftalık gebelik konulu makalemizde, 3 haftalık hamilelik sürecinde bedeninizde ve bebeğinizde oluşacak değişim ve gelişimleri sizler için derledik.

Hamileliğin 3. Haftası Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Gebeliğin en kritik ve riskli dönemlerinden birisi bu hafta gerçekleşir. Bebek henüz rahimde bulunmaz ancak rahme ulaşmak için büyük bir çaba sarf eder. 3 haftalık gebelik döneminde anneler fiziksel ve bedensel değişimlerden çok fazla etkilenmeyebilir ancak bebekler her gün hatta her saat büyük bir gelişim göstermektedir. 

3 Haftalık Gebelikte Bebeğin Gelişimi

Bu hafta meydana gelen en önemli gelişme sperm ve yumurtanın döllenmesidir. Babalardan gelen milyonlarca sperm arasından en sağlıklı genlere sahip olan hücre kitlesi yumurtaya yerleşir ve gebelik kesinleşir. Ancak spermin rahme ulaşması yaklaşık 5 – 6 gün sürebilir ve geriye kalan dokuz ay burada tamamlanır. 3 haftalık bebek henüz embriyodur ve büyüklüğü toplu iğne ucu kadardır. Bebeği oluşturan hücre kitlesine blastotist adı verilir ve rahme yerleşmesi ile birlikte gebelik hormonu salgılanmaya başlar. 

Gebeliğin kesinleştiği en önemli haftalardan biridir ve planlı gebelikler dışında anneler bu haftayı günlük faaliyetleri ile geçirebilir oysa ki annenin bedeninde büyük bir mucize yaşanmaktadır.

Embriyonun rahme yerleşmesi ile birlikte amniyotik sıvı ve kese de oluşmaya başlar. Amniyotik sıvı ve kese doğum anına kadar bebeği sıkıca sarıp sarmalar ve dış etkenlerden korur. Bebeğin beslenmesini sağlayacak plasenta ise birkaç hafta sonra aktif olur. Bu dönemde bebekler ihtiyaçlarını yolk kesesinden karşılar.

Hamileliğin 3. Haftasında Bebek Hakkında Merak Edilenler

Bebekler bu hafta binlerce hücreye sahiptir, bu hücreler embriyo ve plasentayı oluşturur. Oluşum sürecinden sonra annenin vücudu hamilelik hormonu (Beta HCG), östrojen ve progesteron salgılamaya başlar. Aynı zamanda vücutta yeni yumurtaların üretimi durdurulur ve rahim duvarı bebeğin düşmesini önleyebilmek amacıyla kalınlaşmaya başlar.

3 haftalık gebelik bebek ultrason görüntüsü anneleri heyecanlandırabilir ancak bu hafta ultrason görüntüsünde bebek görünmeyecektir. İlerleyen birkaç hafta içinde gebelik kesesi ve bebek net bir şekilde görülür. Bu hafta bir bebek ya da cenin görüntüsü bulunmaz, henüz hücre kitlesi olduğu ve geliştiği için annelerin biraz daha sabretmesi gerekmektedir.

Anne babalar sağlıklı bir gebeliğin kesinleşmesinin ardından bebek cinsiyetini merak edebilir. 3 haftalık bebek cinsiyeti rahme düştüğü ilk an belirlenir ancak genital organları gelişmediği için görülmez. Sağlıklı bir bebek için 46 kromozom gerekir bu sayının yarısı anneden yarısı ise babadan gelir. Toplumda inanılan yaygın inanışın aksine cinsiyeti anne değil, baba belirler. Kadınlarda XX kromozomu, erkeklerde ise XY kromozomu bulunur. Erkekten gelen Y kromozomu erkek bebeği, X kromozomu ise kız bebeğin oluşmasını sağlar.

Cinsiyet belirlemek için yapılan yiyecekler, içecekler ya da uygulamalar yetersizdir. Sadece tüp bebek uygulamasında bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Ancak ülkemizde cinsiyet tercihinde bulunmak yasaktır.

Gebeliğin 3. Haftasında Annedeki Değişiklikler

Her ay düzenli regl dönemi yaşayan kadınlar bu haftaya kadar farklı belirtiler hissetmeyebilir. Hamileliğin 3. Haftası ise annelerin belirgin değişimler yaşayacağı haftalardan biridir. Regl döneminden sonra rahim yenilenir ve hormon salgılanması başlar. Hormonların salgılanması ile birlikte yumuralıklar olgunlaşır ve döllenme için hazır hale gelir. 

Hormon salgılanmasının başlaması ile birlikte anneler yavaş yavaş hamileliği fark edebilir. Bu dönemde pek çok kadın hamile olduğunu fark etmez ve gelecek olan regl dönemini düşünebilir. Oysa ki bu hafta bebeğin rahme tutunması ile gebelik belirtileri başlayacaktır. 

Regl dönemi ve gebelik belirtilerini karıştırmamak için anneler bu hafta kan testi verebilir. Bu hafta yapılan kan testleri hamileliği en erken ve en doğru şekilde öğrenmenin tek yoludur. Evde yapılan idrar testleri bu hafta doğru sonuç vermeyebilir.

Hamileliğin 3. Haftası beta hcg hormonu 5 – 50 mIU/L arasında değişim gösterebilir. Hamilelik hormonunun her gün düzenli bir şekilde artması sağlıklı bir gebeliğin ilk belirtisidir. Her geçen gün azalan ya da sürekli değişen değerler kimyasal ya da boş gebelik olarak değerlendirilebilir. 

3 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bu hafta anneler hamile olduğundan şüphelenebilir özellikle ikinci gebeliğini yaşayan kadınlar bu belirtileri erken fark edebilir. 3 haftalık gebelik belirtileri her kadında aynı görülmez ve hormonların yeni yeni salgılanması nedeniyle ani değişimler, yoğun şikayetler, ağrı ya da sancı hissedilmeyebilir. Ancak bazı kadınlar aşağıdaki belirtileri yaşayabilir:

 • İştahsızlık ya da doymama hissi,
 • Koku hassasiyeti,
 • Bazı gıdalardan tiksinme,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • İdrar testinin pozitif olması,
 • Yüksek vücut ısısı ve sürekli sıcaklık hissi,
 • Baş dönmesi,
 • Göğüslerde yumuşama,
 • Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı,
 • 3 haftalık gebelikte karın ağrısı,
 • Kasık ağrısı,
 • Yerleşme kanaması.

Gebelik boyunca her kadın farklı süreçlerden geçer bu nedenle annelerin kıyaslama yapmaması ve stresli olmaması gerekir. Araştırmalarda stresli annelerin stresli bebekler doğurduğu ortaya konmuştur. Bebek ve anne sağlığı için stres, gerginlik, endişe, üzüntü ve kaygı gibi olumsuz duygulardan uzak durulmalıdır.

Yerleşme Kanaması Nedir?

Embriyonun döllenmesi ile birlikte yerleşme kanaması bu hafta görülebilir. Adet döneminden önce yaşanan bu kanama anne – bebek için zararlı değildir. Yerleşme kanaması diğer adıyla implantasyon kanaması annelerde ağrı ya da sancıya sebep olmaz ancak bazı durumlarda hafif kasık ve karın ağrıları görülebilir.

Embriyonun yolculuğu sırasında rahimdeki kılcal damarlar yırtılır ve halk arasında bilinen üstüne görme olayı gerçekleşir. Bu kanama, adet kanamasından farklıdır ve özellikleri şunlardır:

 • Soluk kırmızı, kahverengi ya da pembe olabilir,
 • Krem kıvamındadır,
 • Regl kanamasına göre daha azdır ve pıhtılı bir yapıda değildir,
 • Hafif ve düzensizdir,
 • En az 3 saat, en fazla 3 gün sürebilir,
 • Adet dönemine yakın bir zamanda gerçekleşir.

İmplantasyon kanaması gebelik planlayan ve isteyen anneleri üzebilir ancak adet kanaması ile farkları bilindiğinde daha rahat sonuçlar alınabilir. Bu kanama her kadında görülmeyebilir ve görülmemesi durumu anormal bir durumu işaret etmez.

Gebeliğin 3. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik dönemi boyunca anneler yaşam tarzında küçük değişiklikler yaparak daha sağlıklı ve mutlu bir süreç geçirebilir. Gebeliğin 3. Haftasında dikkat edilmesi gerekenler anne – bebek sağlığını koruyabilmek için son derece önemlidir. Hamilelik döneminde yeme – içme, giyim, yürüyüş ve uyku gibi hayatın tüm alanları etkilenebilir. Bu hafta dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Doktor onayı ile folik asit kullanılmalıdır,
 • Yeşil yapraklı sebzeler, taze meyveler ve meyve suları, et türleri, kalsiyum ürünleri mutlaka tüketilmelidir,
 • Gebelik döneminde kalsiyum ihtiyacının artması nedeniyle diş ve diş eti problemleri yaşanabilir bu yüzden diş hekimine başvurulmalı ve gerekli kontroller yapılmalıdır,
 • Günde en az 2 – 2.5 litre su içilmelidir,
 • Ağır kaldırmak, uzanmak, yere eğilmek gibi hareketlerden uzak durulmalıdır,
 • Hamile olduğunu bilen anneler ‘ iki kişilik yemeliyim’ düşüncesi ile çok fazla yemek yememelidir, gebeliğin ilk aylarında bebekler için fazladan kaloriye ihtiyaç yoktur,
 • Spor geçmişi olan anneler bu hafta ile daha yavaş ve yormayan hareketleri tercih etmelidir,
 • Düşük belirtileri mutlaka öğrenilmeli ve kanama, şiddetli ağrı ve sancılar, solunum güçlüğü, ateşlenme ve şiddetli baş ağrısına eşlik eden görme bozuklukları olduğunda mutlaka hastaneye gidilmelidir,
 • Kahve, çay, asitli içecekler, hazır meyve suları ve paketli gıdalar tüketilmemelidir,
 • Doktor seçimi ve doktor muayenesinde sorulacak soruların listesi yapılmalıdır,
 • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır,
 • Midye, kılıç balığı, uskumru gibi dip balıkları tüketilmemelidir,
 • Çiğ süt ve çiğ sütten yapılan hiçbir gıda yenmemelidir.

  Yorum yapın