Hamilelik Döneminde Folik Asit Kullanımı

Hamilelik döneminde Folik Asit kullanımı hem bebek için hem de annesi için beslenme anlamında çok önemlidir.

Hamilelik döneminde birçok gıda ve besin maddesinin yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Bebekler için en önemli olan alınması gerekenlerden biri de folik asittir.

 Folik Asit Nedir?

 Vücutta çok fazla fonksiyonu bulunan ve aynı zamanda folat ismi ile bilinen folik asit, suda çözünen vitaminlerden biridir. Birçok gıda içinde doğal şekilde var olan folik asit aynı zamanda takviyeli gıdalarda da sentetik olarak bulunur. Hücrelerin üretilmesinde gerekli olduğu için özelikle ergenlik, bebeklik, hamilelik dönemlerinde hızlı büyüme için gereklidir.

 Hamilelikte Folik Asitin Önemi

 Hamilelikte folik asit kullanımı oldukça önemlidir. Yeterli düzeyde folik asit alınması bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeğin anne karnındayken düşmesini ve bebekte herhangi bir doğumsal anomalinin oluşma riskini azaltır. Nöral tüp defektlerinin oluşması ve düşük riskine karşı korunabilmek için hamilelik döneminde mutlaka folit asit alımı önemlidir. Bebekler anne karnındayken hızla gelişmektedir. Anne karnındaki bu hızlı gelişimin doğal ve tam halinde tamamlanabilmesi için folik asit büyük önem taşımaktadır.

 Hamilelikte Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır?
 Hamilelikte Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

 Hamilelikte Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

 Folik asit kullanıp en yüksek faydayı alabilmek için hamile kalınmadan üç ay öncesinde anne adayının folik asit kullanmaya başlaması gerekir. Fakat kesin bir şekilde hamile kalınma tarihi bilinemeyeceği için bir hamilelik planı varsa kişi planladığı andan itibaren folik asit kullanmalıdır. Üç aydan daha uzun sürse dahi kullanımı bir sorun teşkil etmez.

    Yorum yapın